İnsan Sağlığı İçin Suyun Önemi

18 Temmuz 2020

Su, insan vücudunun üçte ikisini oluşturur ve insan su olmadan sadece birkaç gün yaşayabilir. Yaklaşık olarak insan beyninin % 73’i, kanının % 82’si, akciğerlerinin % 83'ü sudur. Vücudumuzun su kaynağında sadece % 2'lik bir düşüş vücudumuzda dehidrasyona yol açabilmektedir.

Suyun Hayatımızdaki Önemini Gösteren 6 Sebep

1. Su, Vücudun Sıvı Dengesini Sürdürmeye Yardımcı Olur: Vücudumuzun yaklaşık olarak % 60’i sudan oluşur. Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı 2500-2600 ml kadardır. Suyun vücuda alımı ve atılımı bir denge içinde oluşur. Vücutta normal sıvı hacminin korunması için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekir. Bu denge bozulduğunda hastalıklar ortaya çıkar. Vücudumuzdaki sıvının işlevleri arasında sindirim, emilim, dolaşım, ağızda tükürük salınımı, besin maddelerinin taşınması ve vücut sıcaklığının korunması yer alır. Vücudumuzun sıvı dengesini kaybetmemek için su içmek oldukça önemlidir.

2. Su, Kalori Kaybına Yardımcı Olur: Bol su tüketimi metabolizmayı çalıştırarak günlük harcanan kalorinin artmasını sağlar. Her öğünden önce bir bardak su içmek masadan daha az kalori alarak kalkmanıza yardımcı olur. Midenizi dolduran su yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğüne kadar iştahınızı azaltır. Her gün ortalama bir buçuk litre su içmek günde 200 kalori daha az tüketmeye yardımcı oluyor.

3. Su, Kasların Çalışmasına Yardımcı Olur: Sıvı ve elektrolit dengesini koruyamayan hücreler büzülür ve bu da kas yorulmasına neden olabilir. Araştırmacılar, "Kas hücrelerinde yeterli sıvı bulunmadığı zamanlarda kaslar iyi çalışmazlar ve insan performansını da düşürebilir." diyor. Egzersiz yaparken vücuda yeterli miktarda su almak önemlidir. Fiziksel aktivite öncesinde ve sırasında mutlaka su için. İnsanların egzersizden yaklaşık iki saat önce su içmeleri önerilmektedir. İnsanlar egzersiz sırasında, terleme yoluyla kaybettikleri suların yerine tekrardan su takviyesi yapmaları yani egzersiz esnasında düzenli aralıklarla su içmeleri gerekir.

4. Su, Cildin İyi Görünmesini Sağlar: Cildiniz bol miktarda su içerir ve aşırı sıvı kaybını önlemek için koruyucu bir bariyer görevi görür. Cildin esnekliğini ve canlılığını oluşturan, cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan tek unsur sudur.

5. Su Böbreklerin Düzenli Çalışmasına Yardımcı Olur: Vücut sıvıları, atık ürünlerin hücrelere girip çıkmasını sağlar. Vücudun ana toksini, idrarda atılmak üzere böbreklerden geçebilen, suda çözünebilen bir atık olan kan üresi azotudur. Böbreklerin, sıvı alımı yeterli olduğu sürece vücut toksinlerden arındırılıp temizlenir. Yeterli su içilmeye başlanıldığında idrar serbestçe akar, idrar hafif renkte olur ve koku içermez. Vücuda yeterli su alınmadığında, idrar rengi koyulaşır ve idrar koku yapar.

Suyun hayatımızdaki önemini başlıca bu maddelerle vurgularken aslında suyun hayatımızda oldukça fazla önemi ve yeri olduğunu görmüş oluyoruz.

Su arıtma cihazı ve su teknolojileri ile ilgili tüm sorularınız için bize web sitemizden, Milenyum Su Arıtma sosyal medya hesaplarımızdan ya da 0222 221 32 44 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz…

Sağlıklı günler dileriz.

GERİ